İsmail GÜNEŞ – 08.01.2022

  Merhaba

2022 Şubat ayında gaz şikayetiyle doktora gittik. Endoskopi sonucunda herhangi bir sorun görülmedi 1 ay sonrasında şikayetler devam edince bir de kolonoskopi yapalım dediğimizde o acı gerçek hayatımıza girdi. Doktorumuz Patolojiden sonra anneme Rektum CA teşhisi koydu. Dünyamız başımıza yıkılmıştı. Zamanla yarışıyorduk her kafadan bir ses çıkıyor, herkesten hastalıkla alakası olmazsa bile doktor tavsiyesi geliyordu. Çok amcam vardır ama ben Google amcama sordum. Daha önce hiç duymadığım rektum, kolostomi torbası, metastaz vb. kelimeleri nedir ne değildir, ne yapmam gerekir araştırdım.

Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği web sayfasından olabilecek bütün profesörlerin sayfalarına baktım, bazılarının YouTube sayfalarındaki yaptığı konuşmalara baktım, hastalığa ve hastaya yaklaşımlarını izledim. Hastalık hakkındaki eğitimlerini, seminerleri dahi izledim.

Videolarını izlerken Oktar Hocamın “Bizim için hastanın vücud bütünlüğü en önemlisidir. Cerrahi müdahale son çaremizdir.” cümlesi beni çok etkilemişti.

Pet Ct sonucundan sonra ilk doktorumuz iki aşama olacağını önce Radyoterapi sonrasında Kemoterapi seansları olacağını söyledi ve aynı hastanedeki Radyasyon Onkolojisi doktoruna yönlendirdi. Allah Radyoterapi doktorundan razı olsun. Bize hasta muamelesi değil de resmen cahil, çocuk muamelesi yaptığı için. Bizi şifa bekleyen çaresiz hasta değil para getirecek bir müşteri olarak gördüğü için. Sonraki gün ışın alabilmek için girdiğimiz odadan çıkarken bir daha uğramama sözü verdim anneme. 

Batman gibi bir yerdeydim ama istediğimiz cerrahlar İstanbul ve Ankara ‘daydı ve bu arada Babaanemde ölüm döşeğindeydi. Çaresizlik içinde araştırmaya devam ettim ve kemoterapiden sonra radyoterapi almaya karar verdik. 4 kür Kemoterapiden sonra radyoterapi alacaktık. Radyoterapi almadan önce kemoterapinin etkisini ve genel durumu konuşmak için Serap hanımdan randevu aldık. 2-3 ay hastane köşelerinde kalacak psikolojisiyle gittiğimiz klinikten 1 hafta sonra Batman’a döndük. Annem sağlığına kavuştu eski hayatına devam ediyor.

Operasyon o kadar başarılı geçti ki Annem hastalığı öğrendi andan itibaren en çok korktuğu ve rüyalarına giren o kolostomi torbasına bile gerek kalmadı. Oktar Hocamın o şifalı ellerinden ne kadar öpmek istesem de izin vermedi. 

Oktar hocamın hastaya yaklaşımı zaten mükemmel ama ondaki kendinden emin oluşu, mekanın sahibi benim ve her şey benim kontrolüm altındadır duruşu çok az kişide vardır. “Bu iş bitti.” cümlesi artık benim hayatımdaki en anlamlı cümledir.

Acıbadem Maslak Hastanesi ve Boğaziçi Klinik çalışanlarına çok teşekkür ederim. 

Oktar Asoğlu ülkemiz için çok büyük bir değerdir. 

İsmail GÜNEŞ – Güneşler Elektronik Mühendislik Mobilya