NTV – Yeni Nesil Tedaviler Ömrü Uzatıyor

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oktar Asoğlu, kanserin, modern dönemin, yaşamı kolaylaştırma adına yarattığı kötü bir armağan olduğunu söyledi.

Kanser vakalarının hızla arttığını belirten ve bu artışta modern yaşam alışkanlıklarının etkisine dikkat çeken Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oktar Asoğlu, “Keşke gerek beslenme gerekse yaşam tarzımızla dedelerimizin, babaannelerimizin dönemine geri gidebilseydik. Bugün için zamanda geriye yolculuk mümkün olmadığına göre yapılacak şey tarama programlarıyla kanseri erken saptamak ve kanseri erken evrede yakalamaktır. Kanseri erken tanıyarak çok başarılı sonuçlar elde etmek, yüksek düzeyde teknolojiyi kullanarak hücresel seviyede kanserle mücadele edebilir hale gelmek mümkün” diye konuştu.

4 Şubat Dünya Kanser Günü öncesi hastalığa dikket çeken Prof. Asoğlu, karsinojenler yani kanser oluşumunu harekete geçiren maddeler ve genetik faktörler olduğuna vurgu yaptı: “Yaşamı kolaylaştırmak için doğallıktan uzaklaşıyoruz, yaşam şeklimiz giderek çağın getirdiği hastalıklara doğru ilerliyor, yani kanserlere doğru dönüşüm gösteriyor. Soluduğunuz havadan, yeme içme şeklinize, rafine gıda tüketiminize, giydiğiniz giysilere, televizyona, telefona kadar her yere kadar uzanan bir yapı. Kanser zaten teknolojiyle, yaşam şeklinizle artış gösterir. Yaşadığınız çevreyle gelir.”

“BÜYÜK ÜZÜNTÜ VE STRES KANSERE DAVETİYE ÇIKARIYOR”
Kanserde bir hücrenin birden bire bağımsızlık kazanmaya başladığını ve neden kazandığının tam olarak bilinmediğini belirten Asoğlu, “Üzüntü ve stresin birtakım şeylere yol açtığı biliniyor ama bunu kanıtlayamayız. Tabii ki mutlu yaşamak pek çok hastalığa iyi geliyor. Ama yaşadığımız dünyada stresten uzak kalmak ve stresle başa çıkma yollarını bulmak çok zor görünüyor. Yine de mutlu olmaya, düzgün beslenmeye, hareket etmeye ve yürümeye çalışın” dedi ve hastalıktan korunmada etkili olan diğer önerileri şöyle sıraladı:

KANSERDEN UZAK DURMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT
-Sigara içmeyin.
-Radyasyondan uzak durun.
-Kilonuza dikkat edin.
-Kanser taraması yaptırmayı ihmal etmeyin.
-Enfeksiyonlardan uzak durun.
-Taze sebze meyve tüketin.
-Hareketli bir yaşam sürün.
-Stresten kaçının.
-Ekolojik olarak temiz yaşayın.
-Tatil yapın.

Kaynak: NTV