NTV – Kanser Tedavisinde IORT Avantajı.

Özellikle nüks kanser cerrahisinde hedef odaklı sonuç elde etme imkanı veren ameliyat esnasında tek doz radyoterapi İntra Operatif Radyoterapi (IORT), tedavide önemli avantajlar sağlıyor.

Dünyaca ünlü birçok hekim, özellikle nüks kanser cerrahisinde ameliyat sırasında verilentek doz radyoterapi olan İntra Operatif Radyoterapi (IORT) için İstanbul’da bir araya gelecek.

Liv Hospital ve dünyaca ünlü kanser merkezi Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC), kanserle ilgili ortaklaşa düzenlediği sempozyum ile dördüncü kez işbirliğine imza attı. Liv Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oktar ASOĞLU’nun ev sahipliğini yapacağı IORT Sempozyumuna Türkiye’deki hekimlerin yanı sıra dünyaca ünlü birçok uzman konuşmacı ve izleyici olarak katılacak.

IORT yönteminde, tümör ameliyatla çıkarılıyor. Riskli bölge ışın tedavisi için hazırlanıyor. Hasta anestezi altındayken cerrah, karın içi organları bölgeden uzaklaştırarak bir alan açıyor. Vakaya özel olarak belirlenen doz saptamasının ardından ışın tedavisi tek doz olarak kullanılıyor.

Sempozyum webcast konseptiyle dünyanın her yerinden canlı olarak da izlenebilecek. Simültane İngilizce tercüme eşliğinde yapılacak canlı yayın, hastane, ev ve akıllı telefon teknolojisiyle de rahatlıkla takip edilebilecek.

Prof. Dr. Oktar Asoğlu, MSKCC’den Prof. Dr. Kaled M. Alektiar ve Prof. Dr. Philip Patty konuşmacı olarak yer alacak. İki gün sürecek IORT Sempozyumunda, 5 Haziran’da halk söyleşisi gerçekleştirilecek ve merak edilen sorular yanıt bulacak. 6 Haziran’da ise sempozyumun bilimsel ayağı gerçekleştirilecek.

IORT: AMELİYAT SIRASINDA TEK DOZ RADYOTERAPİ
IORT özellikle sindirim sistemi kanserlerinde, kalın bağırsağın son kısmı olan rektum nüks tümörlerinde cerrahinin başarısını önemli ölçüde arttıran bir uygulama. Daha nadir olarak da meme ve çocukluk çağı tümörlerinde kullanılıyor.

“YAKLAŞIK 2 KAT FAZLA SAĞ KALIM SAĞLIYOR”
Prof. Asoğlu, IORT ile yalnızca sorunlu bölgeye verilen yoğun ışın sayesinde sağlam dokuların tamamen korunabildiğine dikkat çekiyor.

Geleneksel cerrahi sonuçlarla karşılaştırıldığında, nüks tümörlerde IORT’un yaklaşık 2 kat daha fazla sağ kalım sağladığını belirten Prof. Asoğlu, “IORT yapılan uygun vakalarda hastanın daha sonra radyoterapi almasına gerek kalmayabilir” diyor.

Kaynak: NTV