Millet Gazetesi – Kanserin Nedeni, Çevre ve Beslenme

Kanserin başlıca nedenleri arasında gıda ürünlerinin bozulması GDO, hormon ve çevre kirliliği geliyor. Uzmanlar önlem alınmazsa 2030 yılında kanserli hasta sayısının 20 milyonu aşacağı uyarısında bulunuyor.

Uzmanlara göre kanserdeki artış hızı bu şekilde devam ederse 2030 yılında kanserli hasta sayısı dünya genelinde 20 milyonu aşacak. Türkiye’de robotik cerrahi yoluyla rektum kanseri tedavisinde büyük başarılara imza atan, mükemmellik ödülü sahibi Prof. Dr. Oktar Asoğlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada kanserin çevresel ve sosyo ekonomik bir problem olduğu gerçeğinin altını çizdi;

“Bozulmuş, kirlenmiş çevrenin, kirlenmiş havanın, içtiğimiz sulardaki toksik ve kanser yapıcı maddelerin, çalışanların fabrikalarda, iş yerlerinde maruz kaldıkları kimyasalların ve toksik maddelerin kansere yol açtığını biliyoruz. Kanserle mücadele, çevrenin koruması ve kansere bir sosyo ekonomik sorun olarak bakılması gibi tıbbın doğrudan alanı olmayan önemli bileşenleri kapsamak zorunda. Örneğin çevre ile ilgili yasaların yeniden düzenlenmesi şart. Kanser yapıcı ürünler yasaklanmalı. Hükümetler kanser önleme politikalarını çevre ve ekonomi politikalarıyla koordineli yürütmek zorunda.”

Aşı ömrü uzatıyor
“Günümüzde erişkin kanserlerin çoğu için tedavi imkanı bulunuyor. Hatta ileri evredeki kanserlerde hastalık tamamen yok edilmese bile yaşam süresi uzatılabiliyor. Son yıllarda Küba’da geliştirilen ve bazı akciğer kanserinin ileri aşamasında kullanılan aşılar tedavide başarılı olmuş, diğer kanser türlerinde de denemeye başlanmış durumda. Aşı tedavisi vücudun kendi bağışıklık sistemini kullanarak kemoterapinin yarar sağladığı hastalarda ek bir yan etki oluşturmadan yaşam süresini uzatabiliyor. Tüm kanserlerin beşte biri yemek borusu, mide, kalınbağırsak, safra kesesi, pankreas gibi sindirim sistemi kanserleri oluşturuyor. Bu kanserler, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kanser ölümlerinde başı çekiyor.”

Kaynak: Milliyet Gazetesi