Ajans34 – Kalınbağırsak Ameliyatı Belli Koşullarda Oruca Engel …

Ramazan sıcak ve uzun günlere denk gelmekde olduğu için, oruç tutanların sağlıklarıyla alakalı endişeleri de artıyor.

Oruç tutulurken tüm gün aç olmak midede olduğu kadar bağırsaklarda da sorunlar yaratabiliyor. Kolorektal Kanser Cerrahisi Uzmanı, Genel Cerrah Prof. Dr. Oktar Asoğlu “Oruç tutmak her organı olduğu gibi bağırsakları da dinlendiriyor, iftarı açarken hafif ve sebze ağırlıklı, az yağlı mümkünse buharda ya da ızgarada pişmiş, tencere yemeklerini öneriyorum’ diyor.

Prof. Dr. Oktar Asoğlu bağırsaklarımızı koruyarak oruç tutabileceğimizin altını çiziyor.

ORUÇ TUTARKEN BAĞIRSAKLARI KORUMAK İÇİN 3 LT SU İÇİLMELİ!
Oruç tutmak diğer organları olduğu gibi bağırsakları da etkiliyor. Kalın bağırsaklar böbrekleri koruyabilmek için refleks olarak su emilimini azaltır, çalışmasını yavaşlatır. Zira suyu vücutta tutmaya çalışır. Oruç bozulurken sahurdan iftara kadar, aynı şekilde iftardan sahura kadar en az 3 litre su içilmesi, bol sıvı tüketilmesi lazım gelir ! Proteinli gıda tok tutar ancak pişmiş yüksek lifli sebze yemeği de ihmal edilmemelidir…

ORUÇ BAĞIRSAKLARI DİNLENDİRİR! SAĞLIKLIDIR…
Oruç tüm organları olduğu gibi, bağırsakları da dinlendirir. Bağırsaklar da istirahata geçer. Yani oruç tutmak sağlıklı bir şey.

ORUÇLULARA ÖNERİLER:
Oruç tutanlar sıvı tüketimini ihmal etmemeli. 3 lt su özellikle bol sıvı tüketilmeli!
İftarı açarken hafif ve sebze ağırlıklı, az yağlı mümkünse buharda ya da ızgara pişmiş tencere yemeği tercih edilmeli!Yağda kızartmadan uzak durulmalı! Zeytinyağlılar ihmal edilmemeli! Sahurda yumurtalı bir kahvaltı edilmeli! Ağır yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı! İftar ya da sahurda yemeği takiben hemen yatılmamalı, 2-3 saat beklenmelidir.

KALIN BAĞIRSAK AMELİYATI GEÇİRENLERİN ORUÇ TUTMA KOŞULLARI…
Kalın bağırsak ameliyatı geçirmiş birinin oruç tutması için bazı şartlar var: Kalın bağırsağımızın ana görevi su emmek olduğundan bağırsağımızın ne kadar bir kısmının ameliyatla çıkarıldığı önemlidir. Kalın bağırsağımızın sadece sağ veya sol yanından belirli bir bölüm çıkartıldıysa, geride kalan bağırsaklar su emme fonksiyonunu üstlenebileceği için oruç tutmasında herhangi bir sakınca yoktur. En son olarak tekrar de en sağlıklı bilgiyi ameliyatınızı yapan doktorunuzdan almanız gerekmekde olduğunu unutmayın.

MİDE AMELİYATI GEÇİRENLER ORUÇ TUTMAMALI..
Tedavi edilmemiş mide ülseri olanlar ve daha mide kanseri sebebiyle ameliyat geçirmiş kişiler oruç tutmamalı. Mide kanseri veya cerrahisi geçirmiş bir hastanın eğer midesinin tamamı yada çok fazla çok büyük bir kısmı alınmış ise bu insanların olağan vatandaşlar gibi günlük yaşamlarında günde 3 öğün yemeleri yerine, yaklaşık olarak olarak 6-9 öğün yemeleri önerildiğinden bu hastaların kendi sağlıkları açısından oruç tutmaları doğru olmayacaktır.

Kaynak: Bu haber Ajans34‘de yayınlanmıştır.