Rektal Prolapsus ameliyat videosu, ‘Diseases of the Colon & Rectum’ dergisinde video-makale şeklinde yayınlandı

Rektal prolapsus (anüsten dışarı bağırsak sarkması) nedeniyle, Türk Kolon ve Rektum Cerrahisi Derneği Laparoskopik Kolorektal Cerrahi Kursu’nda gerçekleştirilen ameliyatın videosu, ABD’de yayımlanan ‘Diseases of the Colon & Rectum’ dergisinde video-makale şeklinde yayınlandı.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde gerçekleştirilip ülkemiz cerrahlarından yoğun ilgi gören Laparoskopik Kolorektal Cerrahi Kursu’nda Prof.Dr.Oktar Asoğlu, tarafından gerçekleştirilen rektal prolapsus ameliyatının videosu, ABD’de yayımlanan ve kolorektal cerrahi ile ilgilenen cerrahların yakından takip ettiği Diseases of the Colon & Rectum dergisinde ingilizce seslendirilmiş video makale olarak yayınlandı. Ameliyatta süperselektif olarak süperior rektal arter korunmuş ve sigmoideal arter bağlanmış, rezeke edilen kolon segmenti NOSE yöntemiyle anüsten çıkarılmış ve güvenli anastomoz hattı NIR-ICG işaretleme yöntemiyle tespit edilmişti. Çalışma, bu üç uygulamayı bir arada barındıran literatürdeki ilk video makale olma özelliği taşıyor. Video için aşağıdaki pubmed adresinden ulaşabilirsiniz.

Laparoscopic resection rectopexy with preservation of the superior rectal artery, natural orifice specimen extraction, and assessment of anastomotic perfusion using indocyanine green imaging in rectal prolapse.

Can MF, Asoglu O, Lapsekili E, Demirbas S.
Dis Colon Rectum. 2014